هپاتیت c

هپاتیت C (HCV) یک ویروس است که باعث التهاب کبد می شود. هپاتیت به معنای التهاب کبد است.  ویروس های دیگر این خانواده شامل هپاتیت A و هپاتیت B هستند. ویروس ها رفتارهای متفاوت و حالت های مختلف انتقال دارند. هپاتیت C می تواند باعث آسیب جدی کبد، نارسایی کبدی، سرطان کبد و حتی مرگ شود.
هپاتیت C یک بیماری مرتبط به خون است، به این معنی که از طریق تماس با خون آلوده منتقل می شود. معمولا ویروس از طریق یک زخم بازبر روی پوست وارد بدن می شود.

آیا هپاتیت C مسری است؟

بله، هپاتیت C مسری است. شایع ترین شیوه انتقال هپاتیت C از طریق تزریق است. به اشتراک گذاری سوزن ها با فردی که آلوده شده است می تواند هپاتیت C را منتقل کند. متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند ویروس را از طریق آسیب دیدگی به انسولین متوقف کنند. پیش از سال ۱۹۹۲، در امریکا انتقال خون به شکل امروزی ایمن نبود ، بنابراین برخی افراد هپاتیت C را از انتقال خون آلوده به ویروس کسب کرده اند. به ندرت، نوزادان متولد شده از مادران آلوده به هپاتیت C این ویروس را دریافت می کنند. هپاتیت C همچنین می تواند با داشتن رابطه جنسی با یک فرد آلوده یا به اشتراک گذاری موارد شخصی (تیغ یا مسواک) با کسی که ویروس دارد،انتقال یابد.

علائم هپاتیت C ؟

در حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C هیچ نشانه ای ندارند، به خصوص در مراحل اولیه. در این افراد علائم ممکن است سالها، حتی دهه ها بعد، هنگامی که آسیب کبدی رخ می دهد، نمایان شود. علائم بین دو هفته تا ۶ ماه پس از عفونت ایجاد می شود. میانگین زمان رشد علائم ۶ تا ۷ هفته پس از آسیب ویروس است. فرد مبتلا به هپاتیت C ، ویروس را به دیگران منتقل می کند. علائم هپاتیت C ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تب خفیف تا شدید
خستگی
درد شکم
از دست دادن اشتها
حالت تهوع
استفراغ
ادرار تیره رنگ
مدفوع رنگی
قرمزی پوست (زردی)

چگونه برای جلوگیری از عفونت هپاتیت  C اقدام کنیم ؟

هپاتیت C یک عفونت خونی است. برای کاهش خطر عفونت، اجتناب از اشتراک اقلام شخصی (مسواک و تیغ) با دیگران مهمترین عامل است. از داروهای تزریقی کمتر استفاده کنید. اگر از مواد تزریقی استفاده می کنید، هرگز سوزن و تجهیزات را با دیگران به اشتراک نگذارید. خالکوبی و سوراخ کردن بدن می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد. استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی. ب

هپاتیت C چگونه جلوگیری می شود

اگر هپاتیت C دارید، باید از این اقدامات احتیاطی معمول جهت جلوگیری از گسترش یا انتقال هپاتیت C به دیگران پیروی کنید.

 هر گونه اشیایی که با خون شما تماس گرفته اند را بشویید
پاک کردن خون ریخته شده در سطوح با سفید کننده و آب
وسایل شخصی که خون شما را بر روی آن ریخته است را به اشتراک نگذارید
اگر نوک پستان حانم های شیرده خون ریزی دارد، از شیر دادن به کودکتان بپرهیزید
خون، اسپرم یا اندام را اهدا نکنید

پیام بگذارید